Poctivosť sa oplatí.

V slovenskom IT prostredí pôsobia dva druhy firiem. Prvá je výrazne spojená so štátnym rozpočtom a bez tohto prepojenia by nedokázala prežiť. Druhá pracuje s bežných klientami, súkromnými firmami, podnikateľmi a živnostníkmi, pre ktorých je dôležité každé euro.

V našom prípade sú to najmä dodávky webstránok, eShopov, programovanie (SEO, PPC, webová analytika, e-mailový marketing)

Prvá skupina stojí na tom, že štát je na Slovensku najväčším objednávateľom IT služieb. Snaží sa preto rôznymi spôsobmi ovplyvniť prideľovanie projektov vo svoj prospech. Často dopredu vymýšľa umelé projekty a šije ich pre seba. Nie vždy sú to čestné metódy. Odmena je však veľmi chutná. Parádne projekty s každoročným tučným rozpočtom. Trošku, alebo trošku viac predražené a s patričnou viazanosťou. Najlepšie s vysokou mierou previazanosti na dodávateľa, alebo ešte lepšie, s nemožnosťou vypovedať zmluvu. 

Druhá skupina firiem má ťažší život. Nepatrí medzi vyvolených. Môže sa cítiť ukrivdená a podvedená. Musí pracovať hospodárnejšie, poctivo strážiť rozpočet a odpracované hodiny. Je vo väčšom tlaku na výkon aj kvalitu. Usiluje sa rovnako aj viac, ale zarobí zvyčajne menej. 

Spočiatku sme túto realitu niesli veľmi ťažko. Poburuje to a myslím si, že je potrebné to zmeniť. Má to však aj druhú stranu. Firmy, ktoré sa pohybujú v korupčnom prostredí hrajú proti samým sebe. Korupcia a podvod nakoniec rozložia aj samotnú firmu. Pretože sa stanú jej súčasťou, jej firemnou kultúrou a rozmýšľaním.

Pre dlhodobé budovanie kvalitnej firmy je totiž prospešné, keď drží svoje hodnoty a rastie hoci aj v ťažšom prostredí. Keď jej nikto nič nedáva zadarmo. Práve to ukáže či má svoju hodnotu, odhodlanie a motiváciu. Nie vždy je všetko zlato čo sa bliští. Je prínosom, keď firma nemusí ohýňať svoje etické normy, ani chrbticu. 

Píšem to aj preto, že dlhodobo pracujeme pre náročných zákazníkov, ktorí požadujú profesionalitu, ale aj efektívnosť. Sme vám vďační za vysoké nároky a aj naďalej spravíme všetko, čo je v našich silách, aby sme naplnili vaše očakávania. Vážime si našich klientov, pretože práve vy nás posúvate ďalej a vďaka vám sa môžeme zlepšovať.